BİLGİ BANKASI

Kaskad Sistem iki veya daha fazla cihazın tesisata bağlanması ile elde edilen sistemdir. Hangi marka olursa olsun Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlardan Kaskad Sistemler oluşturulur. Tabi burada dikkat edilmesi gereken husus kullanılacak cihazın eşanjör yapısı ve kurulacak sistem ve otomasyon şeklidir ve cihazın satış sonrası servis hizmetleridir. Tabi ki bunu yapacak firmanın yeterli donanım, bilgi, beceri ve uzman ekibe sahip olması da en önemli noktalardan biridir.

Kaskad sistemler dışında merkezi ısıtma sistemi olarak klasik anlamda Çelik Kazanlar kullanılır. Atmosferik brülörlü ya da üflemeli brülörlü şeklinde olabilir. Genel olarak Çelik Kazan Üflemeli Brülör tercih edilir.

Çelik Kazanlarda çalışma sıcaklığı 70 0C nin altına düştüğünde yoğuşma olur ve kazanı çürütür aksine Kaskad Sistemler yoğuşmalı olacağı için en iyi çalışma sıcaklığı 30-60 0C arası olacağı için sıcak havalarda düşük sıcaklıkta çalışmasının zararı olmayacaktır.

Birden fazla cihaz kullanacağın için kombilerden herhangi biri arızalansa dahi diğer kombiler çalışmaya devam edeceği için her hangi bir arıza anında ısınmada sıkıntı yaşamazsınız oysa Çelik Kazanlı sistemlerde kazan arızalansa tek olduğu için ısınamazsınız ve tamir süresini beklemek zorunda kalırsınız.

Diyelim ki bizim bina olarak ihtiyacımız 350.000 kcal. İki ihtimal var 350.000 lik tek Çelik Kazan veya yerine Kaskad Sistem. Kaskadımızı da 4 adet 85.000 lik Baymak Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazan olarak seçelim. Isı ihtiyacımız ne olursa olsun kazanlı sistemde direk 350.000kcal’ lık kazan devreye girer ve bizim ihtiyacımız az olsa da kazan dur kalk yapacak ve çok miktarda yakıt tüketecek.

Kaskad da ise ilk önce bir cihaz devreye girecek ve sadece 85.000 kcal’ lık bir enerji harcamamız buna göre de gaz tüketimimiz olacak yeterli gelmez ise 2 no’lu cihaz devreye girecek yine yeterli gelmez ise sıra ile 3 ve 4 no’ lu cihazlar devreye girecek. Burada Kaskad sistem ciddi anlamda bir otomasyon ve sıcaklık konforu sunmakla beraber yakıt tasarrufu sağlamaktadır.


Kaskad Sistem

Kaskad Sistemlerin ilk yatırım maliyetleri Çelik Kazanlı sistemlere göre ortalama %30 - %40 fazla olsa dahi kullanım süreleri göz önüne alındığında 3 ila 5 yıl arasında kendini amorti ederek uzun kullanım aralığında daha ekonomik hale gelmektedir.